Alaska'nın Peşinde - John Green (Looking for Alaska)

by - Temmuz 06, 2015

Alaska'nın Peşinde
John Green

Tür: Genç Yetişkin
Sayfa: 221
GR Puan: 4.27
Türkçe: Pegasus Yayınları.
İlk içki İlk şaka İlk dost İlk aşk son sözler...
Miles Halter, ünlülerin son sözlerine bayılan sıradan bir gençtir. Evindeki güvenli hayata katlanamadığından François Rabelais’nin ölmeden hemen önce “Büyük Belki” olarak betimlediği bilinmezin ne olduğunu bulabilmek için yatılı okula yazılır. Onu Culver Creek Lisesi’nde, aralarında Alaska Young da olmak üzere pek çok şey beklemektedir. Zeki, komik, son derece seksi ama bir o kadar perişan halde olan Alaska, Miles’ı kendi labirentine sürükleyecek ve “Büyük Belki” arayışında ona yol gösterecektir.
Michael L. Printz Ödülü’ne layık görülen Alaska’nın Peşinde, bir hayatın başka bir hayat üstünde ne kadar kalıcı izler bırakabildiğini muhteşem bir dille anlatıyor. Pek çok ödül sahibi John Green’in bestseller olan bu kitabı, çağdaş kurgu kitaplar arasında çığır açan yepyeni bir ses.


Michael L. Printz Ödülü'ne layık görülen Alaska'nın Peşinde, bir hayatın başka bir hayat üstünde ne kadar kalıcı izler bırakabildiğini muhteşem bir dille anlatıyor. Pek çok ödül sahibi John Green'in bestseller olan bu kitabı, çağdaş kurgu kitaplar arasında çığır açan yepyeni bir ses.

"Bu harika öyküyü okuyan kızlar hüzünlenecek, erkekler Alaska'nın vanilya ve sigara kokusunda aşkı, tutkuyu ve özlemi bulacak."
-Kirkus-


"Holden Caulfield'ın ruhu hayat bulmuş."
-Kliatt-

"Bu kitabı diğerlerinden ayıran, Miles Halter'ın zeki, öngörülü, acı dolu fakat güçlü sesi."
-Chicago Tribune-


"Hem komik hem hüzünlü, ilham veriyor ve meraklandırıyor."
-Bookpage-

"Muhteşem bir son… bu kadar iyi bir kitaba yakışıyor."
-Philadelphia Enquirer-

"Sevimli ve fazla alçak gönüllü esprilerle dolu… Yazar, Alaska'nın karanlığını sevecen ve bir o kadar enerji dolu bir ışıkla aydınlatıyor."
-School Library Journal-


"John Green çok etkileyici bir roman yazmış. Hayat, sevgi ve insan olmanın gizemleriyle dolu labirente balıklama dalıyor. Bu kitap hayatınıza dokunacak, o yüzden sakın oturarak okumayın! Ayağa kalkın ve'Büyük Belki'ye doğru bir adım atın."


“I was drizzle and she was a hurricane.”
― John Green, Looking for Alaska

Kitap yarısına kadar geri sayım halinde devam ediyor, tam ortada olay gerçekleşiyor ve devamında bu olayın etkileri üzerinden ilerliyor. Şimdi olay olay diyosun da, olay ne be İrem diyebilirsiniz, olayı söylersem spoilerın dibi olur, o yüzden sadece olay diyorum.

Kitapta Miles ve Alaska'nın aşkına tanık olurken bir yandan da dostluk ile ilgili çok şey öğreneceksiniz. Benim bu kitapta en çok hoşuma giden şey Miles'in son söz takıntısı idi. Daha farklı ve güzel bir hobi görmemiştim açıkçası. 

*****
Kitabı okumanızı şiddetle tavsiye ediyorum, Aynı Yıldızın Altında kitabından sonra okuduğum ilk John Green romanı ve gayet başarılı.  Yine insanı derinden etkileyen, tüyleri diken diken bir hikaye kısacası.

Dipnot:  John Green sosyal medya ile oldukça haşır neşir ve vaktiniz varsa özellikle Tumblr ve Youtube -kardeşi ile birlikte yönetiyorlar- adreslerini takip etmenizi öneririm.

Bir daha ki yoruma kadar hoşçakalın.

Kitap yorumu istekleri için iremkarakayis@gmail.com'dan ulaşabilirsiniz.

Beğenebileceğiniz diğer yazılar

0 yorum

Yorumlarınız benim için çok değerli, şimdiden teşekkürler!